Ekonomi

Kasım ayında elektronik ticaret tahmini 300-400 milyar lira

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Hakan Çevikoğlu, yaptığı açıklamada, bu yıl önceki yıllardan farklı olarak tek güne sığdırılmaya çalışılan indirim konseptinin bir aya yayılacağını söyledi.

Türkiye’de elektronik ticarette “Kasım çılgınlığı” yaşanacağını belirten Çevikoğlu, “11 Kasım Bekarlar Günü, Öğretmenler Günü ve 24 Kasım Cuma Alışveriş ve Siber Alışveriş nedeniyle e-ticaret sitelerinde alışveriş oranları artacak” dedi. ​​30 Kasım Pazartesi. Böylece indirimler yapılacak.” “Kasım ayında Türkiye’de 300-400 milyar liralık alışveriş yapılacağı iddia ediliyor” dedi.

E-ticaret günleri Kasım ayına yayılacak

Lojistik altyapıların yükünü azaltmak, tüketici şikayetleri ve gecikmelerini önlemek amacıyla e-ticaret günlerinin kasım ayına yayılacağını belirten Çevikoğlu, tüketicilerin belirli saatlerde özel indirimlerle en iyi fırsatları yakalayabileceklerini anlattı.

Çevikoğlu, “Bu yıl geçen yılın kampanya dönemine göre yüzde 110’un üzerinde toplam hacim artışı bekleniyor. Türkiye’de beklenen toplam kampanya hacmi 300-400 milyar liranın üzerinde. E-ticaret segmenti yılı yaklaşık 1,3 trilyon lira.” İfadesini kullandı.

E-ticaret sitelerinin farklı indirim kampanyaları düzenleyeceğini belirten Çevikoğlu, teknolojiden modaya, anne/bebek ürünlerinden süpermarketlere, ev dekorasyonundan yapı marketlerine kadar pek çok farklı kategoride sepet indirimlerinin yanı sıra saatlik indirimlerin de planlandığını anlattı.

Dolandırıcılara karşı dikkatli olun

Tüketicileri dolandırıcılara karşı da uyaran Çevikoğlu, alışverişin yoğun olduğu dönemlerde spam ve phishing uygulamalarının arttığını bildirdi.

Çevikoğlu, e-posta yoluyla uygun bir teklif veya indirim geldiğinde mutlaka gömülü iletişimin incelenmesi gerektiğini, bazen görünen iletişimin iletilen adresten farklı olabildiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Böyle bir durumla karşılaşırsanız doğrudan resmi site üzerinden teklif sayfasına ulaşın. Yalnızca resmi pazaryerleri üzerinden alışveriş yapın ve farklı açılış sayfalarına yönlendiriliyorsanız web adreslerine dikkat edin. Adres, satıcının resmi adresinden farklı ise , yönlendirildiğiniz sitedeki teklifin gerçek olup olmadığını resmi web sayfasında arama yaparak kontrol edin.”

“Sitelerin güven damgası kontrol edilmeli”

Alışveriş yapılacak siteler için SSL sertifikasının kontrol edilmesi gerektiği uyarısında bulunan Çevikoğlu, söz konusu sertifikanın güvenli alışveriş için önemli bir gösterge olduğunu söyledi.

Çevikoğlu ayrıca alışverişin yapılacağı sitenin Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan ve güvenilir e-ticaret sitelerine verilen inanç mührünün bulunup bulunmadığının da kontrol edilmesi gerektiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu