Haber

İlham Aliyev ile Şevket Mirziyoyev Semerkant’ta bir araya geldi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Türk Devlet Teşkilatları 9’uncu Zirvesi öncesinde Özbekistan’ın Semerkant kentinde bir ortaya geldi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Mirziyoyev, Aliyev’e Karabağ’da elde edilen zaferin yıl dönümü hasebiyle tebriklerini söz etti ve Azerbaycan’ın dostu olarak kendilerinin de bu zaferi kutladıklarını belirtti.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, ülkesi ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin stratejik önem taşıdığını vurgulayarak ilişkilerin sistematik olduğunu ve net sonuçlar verdiğini kaydetti.

Aliyev de tebrikler için Mirziyoyev’e teşekkür etti, kardeş Özbek halkının Azerbaycan’ın Karabağ davasına yönelik tutumunu takdirle karşıladıklarını ifade etti.

Özbekistan’ın dayanağını hem savaşta hem de savaş sonrasında hissettiklerini belirten Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, işgalden kurtarılan Fuzuli’de Özbekistan’ın okul inşa ettirdiğini hatırlattı.

Aliyev, “Son zamanlarda daha çok yakınlaştık. Kanımca bu, ecdadımızın iradesidir ve halklarımız arasındaki tarihi kardeşlik ilişkilerinin akışı içinde gerçekleşmektedir.” dedi.

Aliyev ve Mirziyoyev, görüşmede, iki ülke ortasındaki ekonomik ilgiler konusunda da görüş alışverişinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu